Jednym z pytań, często poruszanych na forach internetowych w okresie zimowym jest wpływ wilgotności powietrza na podłogę drewnianą. Klienci często dopytują, dlaczego w okresie grzewczym pojawiają się nieestetyczne szparki pomiędzy klepkami. Odpowiedź jest zaskakująco prosta: powietrze w mieszkaniu jest przesuszone przez działające ogrzewanie, a krótkotrwałe przewietrzanie nie wpływa na poprawienie poziomu wilgotności powietrza.
Czynniki wpływające na podłogi drewniane
Temperatura oraz poziom wilgotności powietrza mają ogromne znaczenie i wpływ na nasze zdrowie, oraz samopoczucie. Zbyt wysokie lub zbyt niskie wartości negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Niewłaściwe parametry również wpływają na wygląd i właściwości drewnianych podłóg. Optymalna temperatura oraz poziom wilgotności zapewniają podłogom niezmieniony wygląd, trwałość oraz wieloletnią żywotność. Optymalne parametry dla podłóg drewnianych, to: wilgotność w granicach 45-60%, natomiast temperatura ok. 18-22 st. C. Odstępstwa od tych parametrów mają bezpośredni wpływ i są zauważalne gołym okiem na podłodze. Zbyt mała wilgotność sprawia, że deski czy parkiet się rozsychają, w wyniku czego mogą tworzyć się między klepkami nieestetyczne rozszczelnienia, w których może gromadzić się kurz. Zbyt wysoka wilgotność powietrza uwidacznia się poprzez podniesienie krawędzi elementu, tworząc efekt tzw. „łódeczkowania”.
Jak zapewnić odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu?
Warto monitorować parametry wilgotności i temperatury w mieszkaniu. Z tego względu należy zaopatrzyć się w termo-higrometr – urządzenie, które na bieżąco pokazuje temperaturę i poziom wilgotności powietrza, Jeżeli wystąpią odchylenia od optymalnych, trzeba reagować i podjąć niezbędne czynności, by powrócić do zalecanych parametrów.
Zimą mamy do czynienia ze zbyt wysuszonym powietrzem (poniżej 30%) spowodowanym zimnym i suchym frontem pogodowym oraz ogrzewaniem mieszkań i domów. W tym wypadku warto stosować nawilżacz powietrza. Pozwala on uzyskać właściwą wilgotność oraz dodatkowo zredukować zanieczyszczenia w powietrzu bez konieczności stosowania specjalistycznych filtrów. Proponujemy stosowanie nawilżaczy VENTA jako najbardziej sprawnego i efektywnego, urządzenia podnoszącego parametry w całym pomieszczeniu. Kupienie tzw. marketowego nawilżacza wydmuchującego chmurki pary to sposób na osadzającą się na przyległych meblach i podłodze wilgoć-wodę. Tego typu gadżety w żaden sposób nie zmienią wilgotności powietrza!!!.
Latem problemem jest zbyt wysoka wilgotność (powyżej 70%) – gdy powietrze na zewnątrz pomieszczeń jest rozgrzane, a wilgotność względna waha się ok. 80-90%. Warto wówczas przy zamkniętych oknach stosować klimatyzatory. Ich celem jest nie tylko zmniejszenie temperatury wewnątrz pomieszczeń, lecz również osuszenie schładzanego powietrza do akceptowalnego dla użytkownika poziomu ok. 50%
Mając na uwadze utrzymanie właściwych parametrów powietrza w przestrzeniach gdzie przebywamy, uzyskujemy najlepsze warunki dla podłóg drewnianych. Dbajmy zatem o zdrowie /wilgotność i temperatura/ dla siebie a podłoga drewniana przy okazji będzie cieszyć swoim nienagannym wyglądem przez lata.
Najnowsze komentarze