Jednym z pytań, często poruszanych na forach internetowych w okresie zimowym jest wpływ wilgotności powietrza na podłogę drewnianą. Klienci często dopytują, dlaczego w okresie grzewczym pojawiają się nieestetyczne szparki pomiędzy klepkami. Odpowiedź jest zaskakująco prosta: powietrze w mieszkaniu jest przesuszone przez działające ogrzewanie, a krótkotrwałe przewietrzanie nie wpływa na poprawienie poziomu wilgotności powietrza.

Czynniki wpływające na podłogi drewniane

Temperatura oraz poziom wilgotności powietrza mają ogromne znaczenie i wpływ na nasze zdrowie, oraz samopoczucie. Zbyt wysokie lub zbyt niskie wartości negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Niewłaściwe parametry również wpływają na wygląd i właściwości drewnianych podłóg. Optymalna temperatura oraz poziom wilgotności zapewniają podłogom niezmieniony wygląd, trwałość oraz wieloletnią żywotność. Optymalne parametry dla podłóg drewnianych, to: wilgotność w granicach 45-60%, natomiast temperatura ok. 18-22 st. C. Odstępstwa od tych parametrów mają bezpośredni wpływ i są zauważalne gołym okiem na podłodze. Zbyt mała wilgotność sprawia, że deski czy parkiet się rozsychają, w wyniku czego mogą tworzyć się między klepkami nieestetyczne rozszczelnienia, w których może gromadzić się kurz. Zbyt wysoka wilgotność powietrza uwidacznia się poprzez podniesienie krawędzi elementu, tworząc efekt tzw. „łódeczkowania”.

Jak zapewnić odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu?

Warto monitorować parametry wilgotności i temperatury w mieszkaniu. Z tego względu należy zaopatrzyć się w termo-higrometr – urządzenie, które na bieżąco pokazuje temperaturę i poziom wilgotności powietrza, Jeżeli wystąpią odchylenia od optymalnych, trzeba reagować i podjąć niezbędne czynności, by powrócić do zalecanych parametrów.

Zimą mamy do czynienia ze zbyt wysuszonym powietrzem (poniżej 30%) spowodowanym zimnym i suchym frontem pogodowym oraz ogrzewaniem mieszkań i domów. W tym wypadku warto stosować nawilżacz powietrza. Pozwala on uzyskać właściwą wilgotność oraz dodatkowo zredukować zanieczyszczenia w powietrzu bez konieczności stosowania specjalistycznych filtrów. Proponujemy stosowanie nawilżaczy VENTA jako najbardziej sprawnego i efektywnego, urządzenia podnoszącego parametry w całym pomieszczeniu. Kupienie tzw. marketowego nawilżacza wydmuchującego chmurki pary to sposób na osadzającą się na przyległych meblach i podłodze wilgoć-wodę. Tego typu gadżety w żaden sposób nie zmienią wilgotności powietrza!!!.

Latem problemem jest zbyt wysoka wilgotność (powyżej 70%) – gdy powietrze na zewnątrz pomieszczeń jest rozgrzane, a wilgotność względna waha się ok. 80-90%. Warto wówczas przy zamkniętych oknach stosować klimatyzatory. Ich celem jest nie tylko zmniejszenie temperatury wewnątrz pomieszczeń, lecz również osuszenie schładzanego powietrza do akceptowalnego dla użytkownika poziomu ok. 50%
Mając na uwadze utrzymanie właściwych parametrów powietrza w przestrzeniach gdzie przebywamy, uzyskujemy najlepsze warunki dla podłóg drewnianych. Dbajmy zatem o zdrowie /wilgotność i temperatura/ dla siebie a podłoga drewniana przy okazji będzie cieszyć swoim nienagannym wyglądem przez lata.

podłogi drewniane lite
podłogi drewniane warstwowe
podłogi drewniane układane na wodnym ogrzewaniu podłogowym
schody drewniane
panele winylowe lvt
wykładziny dywanowe i dywany

listwy przypodłogowe

podłoga do garażu
tarasy drewniane i kompozytowe
wycieraczki wejściowe
usługa montażu podłóg, listew, schodów oraz wykładzin
lakiery, oleje, woski i szpachle do podłóg drewnianych
pielęgnacja i konserwacja podłóg drewnianych
formularz dotyczący renowacji
formularz dotyczący montażu nowej podłogi
formularz dotyczący wykonania schodów
formularz dotyczący wykładziny

Masz pytania? Skontaktuj się z nami:

81 444 61 00
realizacje

dla profesjonalistów

sklep z akcesoriami

wykładziny dywanowe w płytkach i rolkach
wykładziny obiektowe PCV
wykładziny specjalistyczne PCV – prądoprzewodzące, ścienne, do pomieszczeń mokrych
panele winylowe LVT
podłogi drewniane / parkiet /deski
lakiery i środki do pielęgnacji drewnianych podłóg sportowych
pielęgnacja i konserwacja podłóg drewnianych
pielęgnacja i konserwacja wykładzin

listwy przypodłogowe

usługa montażu

Masz pytania? Skontaktuj się z nami:

81 444 61 00

realizacje

dla profesjonalistów

sklep z akcesoriami

kleje i grunty do podłóg drewnianych

grunty, masy, jastrychy i inne pod wykładziny i podłogi drewniane

kleje, grunty i masy pod wykładziny

lakiery, oleje, woski i szpachle do podłóg drewnianych

lakiery i środki do pielęgnacji drewnianych podłóg sportowych

pielęgnacja i konserwacja podłóg drewnianych

pielęgnacja i konserwacja wykładzin

maszyny dla parkieciarzy

maszyny i narzędzia dla posadzkarzy

Masz pytania? Skontaktuj się z nami:

81 444 61 00
realizacje

dla profesjonalistów

sklep z akcesoriami