Od ponad miesiąca mamy kalendarzową jesień, a już za kilka tygodni rozpocznie się zima i choć październik w tym roku okazał się wyjątkowo ciepły dla Polski, nie można zapomnieć o tym, jak co roku wygląda zima i jak wpływa na drewno. Położenie kraju w umiarkowanej strefie jest wyzwaniem dla drewna, każda pora roku niesie za sobą zmienne warunki atmosferyczne, które wywierają na nie niekorzystny wpływ. Aby zachować taras na dłużej w dobrej kondycji, należy odpowiednio przygotować go na sezon letni, jak i zabezpieczyć przed zimą.
Czynniki, które niekorzystnie wpływają na drewniany taras
W sezonie letnim deski tarasowe są intensywnie użytkowanie oraz nasłonecznione promieniami UV. W okresie zimowym drewno na tarasie musi poradzić sobie z wilgocią, mrozem i zalegającym śniegiem. Drewno jest materiałem, który jest w stanie znieść dużo pod warunkiem, że jest do tego odpowiednio przygotowane. Warto zadbać o to, by impregnacja tarasu drewnianego odbywała się zarówno przed sezonem letnim, jak i przed zimą, dzięki temu będzie on zawsze wyglądał dobrze i służył przez wiele lat.
Impregnacja tarasu drewnianego przed zimą krok po kroku
Prace należy zaplanować, zwracając szczególną uwagę na pogodę, warto wybrać termin zapowiadający się słonecznie i bezwietrznie przynajmniej przez dwa kolejne dni. Taki czas jest niezbędny do tego, by oczyścić deski, pokryć produktem impregnującym oraz umożliwić pełnego wyschnięcia.
1. Dokładne czyszczenie.
Taras należy dokładnie oczyścić i nie wystarczy tylko zamiatanie i powierzchowne mycie, trzeba pozbyć się głęboko wnikniętego brudu. Deski można myć myjką ciśnieniową oraz przy pomocy twardej szczotki z użyciem dedykowanego środka czyszczącego, zalecamy → Bona Decking Reviver.
Po dokładnym umyciu preparatem Bona Decking Reviver taras należy dokładnie spłukać wodą. Istotne jest, aby drewno dokładnie wyschło, dlatego przed podjęciem kolejnych kroków warto odczekać 1-2 słonecznych dni.
2. Impregnacja drewna olejem tarasowym.
Do olejowania polecamy Bona Decking Oil, który chroni przed wilgocią i zmniejsza ryzyko pękania drewna. Do tego zadania niezbędny jest gęsty pędzel z krótkim włosiem. Olej należy równomiernie rozprowadzać na deskach, wzdłuż ryfli, odczekać kilkanaście minut i zebrać nadmiar, który nie wniknął w drewno – wycierając ścierką. Przed aplikacją oleju zalecamy zapoznać się z zaleceniami producenta. Po wykonaniu pielęgnacji ze względu na możliwość samozapłonu BARDZO WAŻNE jest włożenie wszelkich narzędzi i ścierek które miały kontakt z olejem do wody.
Przed nałożeniem oleju ważne jest obserwowanie prognozy pogody, by zapewnić bezdeszczowy czas pozwalający na utwardzenie i wyschnięcie oleju. Tak zabezpieczony taras powinien schnąć przynajmniej 24 godziny, do uzyskania pełnej odporności. Okresowa i systematyczna pielęgnacja sprawi, że nasz drewniany taras będzie pięknie się prezentował i długo nam służył.
Najnowsze komentarze